Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlar?

Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlar?

Kış lastiğini taktırmak için en iyi zaman, sıcaklık 7 C'nin altına düşmeden veya ilk kar yağışından öncedir. Birçok sürücü, ilk kar yağışının ardından servis departmanlarının telaşını önlemek için Kasım-Aralık aylarında kış lastiklerini taktırmaktadır. Sıcaklık 7 C'nin altına düşmeden veya ilk kar yağışından önce kış lastiklerini taktırdığınızdan emin olun. Peki, kış lastiklerini takmak için en uygun tarih ne zamandır?

Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlar?

Kış Lastiği Ne Zaman Takılmalıdır?

Kış Lastiği Ne Zaman Takılmalıdır?

Yapılan bir araştırmada, aracınızdaki uygun kış lastiklerinin, dört mevsim radyallerine göre frenlemeyi yüzde 25'e kadar iyileştirdiği ve çarpışmadan kaçınmayı yaklaşık yüzde 38 oranında iyileştirdiği belirlenmiştir.
Kış lastikleri, yol yüzeylerinin buzlu ve kaygan olduğu, hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü kış koşullarında performans gösterecek şekilde tasarlanmıştır. Kış lastiklerindeki kauçuk, dört mevsim lastiklerden daha yumuşaktır ve yol tutuşunu daha iyi sağlayabilir.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılmalıdır?

Kış Lastiği Nasıl Bir Fayda Sağlar?

Kış Lastiği Nasıl Bir Fayda Sağlar?

İyi durumda olan kış lastikleri, frenleme sırasında daha iyi denge ve daha kısa durma mesafesi sunar. Ayrıca sürücünün dönüş sırasında aracı rotasında tutma yeteneğini de geliştirir. Lastik uzmanları, dört lastiğin de aynı özelliklere sahip olmasını tavsiye etmektedir. Farklı lastik kullanmak tehlikeli olabilir ve aracın kontrolünü kaybetmenize sebep olabilir. Günümüzde çoğu yeni araç önden çekişli aktarma organları ile yapılmış olsa da dört özdeş lastiğin tümü aynı anda değiştirilmelidir.
Dört adet kış veya mevsimlik lastik seti yıllık olarak değiştirilir ve yaklaşık 80.000-120.000 kilometrede bir değiştirilmelidir. Fakat lastik ömrü yaptığınız sürüşe, bulunduğunuz koşullara, lastiklerin doğru şekilde şişirilip şişirilmediğine, dengede tutulup tutulmadığına ve aracın doğru hizalanmasına da bağlıdır.
Servis ve parça personeli, teknisyenlerle birlikte en son lastik teknolojisini ve lastiklerin farklı durumlarda nasıl performans verdiğini bilmektedir. Yeni otomobil bayileri, çoğu marka ve model için eksiksiz bir kış lastiği yelpazesi sunar ve birçoğu da çok rekabetçi fiyatlarla lastik saklama hizmeti sunar.
Aracınıza kış lastikleri takmak için randevunuzu önceden alın. İlk kar yağışının ardından yaşanan telaşın önüne geçerek, kendinizin ve sevdiklerinizin güvenliğini sağlamaya yardımcı olacaksınız. Kış lastiği kullanmak için bundan daha iyi bir sebep olabilir mi?

Kış Lastiği Nasıl Bir Fayda Sağlar?