Fren İnovasyonları

Fren İnovasyonları

Mekanik ve yazılım sistemlerinin birlikte çalıştığı en yeni fren inovasyonları trafik esnasında birçok farklı kazayı önlemektedir.

Araçların savrulmasını engelleyen ve zemine sıkıca tutunmasını sağlayan mekanik fren inovasyonları dışında elektronik sistemler de bulunmaktadır. Aracın fren sistemine bağlı olan ve makine hızında işlem gerçekleştiren bu sistemler en usta sürücünün bile gösteremeyeceği refleksleri göstermektedir. Yazılım ile mekaniğin buluştuğu bu gelişmiş fren sistemleri özellikle kötü hava şartlarında sürücünün hayatını kurtarmaktadır. Aynı şekilde birçok farklı sensör ile birlikte çalışan fren sistemleri mesafe ölçümü sayesinde aracın herhangi bir cisme çarpmasını engellemektedir. Otomatik fren sistemi olarak karşımıza çıkan bu sistem mesafe takip ve aynı şekilde park esnasında çalışmaktadır. Özellikle acemi sürücüler için devrim niteliği taşıyan yeni fren teknolojileri günümüzde araçlar içerisinde yer almaya başlamıştır.

En Yeni Fren İnovasyonları

Günümüzde ABS ve ESP gibi uzun süredir araçlarımız içerisinde yer alan sistemlerin dışında daha farklı ve gelişen fren inovasyonları da bulunmaktadır. Bu inovasyonlar içerisinde;

  • BAS sistemi
  • EPB park freni
  • İkincil Çarpışma Freni
Elektronik açıdan hızlı tepkime gösteren ve ek fren kuvveti sağlayan BAS sistemi ani frenlemeler esnasında oldukça faydalı olabilmektedir. EPB park freni ise yukarıda anlattığımız şekilde park esnasında aracınızın herhangi bir cisme çarpmasını engellemektedir. İkincil çarpışma freni ise araçlar içerisinde tüm markalarda yer almamaktadır. Özel olarak geliştirilen bu sistem kaza sonrası aracın hareket etmesi halinde aracın hızını belli bir seviyeye düşürmek için geliştirilmiştir.

Gelişmiş Fren Sistemleri Nasıl Çalışır?

Fren sistemleri günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte son derece büyük yenilikler getirmektedir. Özellikle mal ve can güvenliğinin sağlanması konusunda oldukça önemli bir yere sahip olan fren sistemleri gelişen teknoloji ile daha stabil çalışmaktadır. Özellikle son zamanlarda oldukça popüler olan ve otonom sürüş içerisinde tercih edilen otomatik fren sistemleri büyük fayda sağlamaktadır. Takip mesafesi ölçen duyarlı sensörler sayesinde çalışan otomatik fren sistemleri aracınızı birçok farklı kazadan korumaktadır. Aynı şekilde ani frenlemeler esnasında aracınızın savrulmasını engelleyerek ABS ve ESP gibi sistemler de bulunmaktadır. Birbirleri ile bağlantılı şekilde çalışabilen fren inovasyonları çok daha stabil bir performans sağlamaktadır. 

İlgili Konular

Kış lastiği uygulaması Ne Zaman Başlar?

Kış lastiği uygulaması Ne Zaman Başlar?

Kış lastiğini taktırmak için en iyi zaman, sıcaklık 7 C´nin altına düşmeden veya ilk kar yağışından öncedir. Birçok sürücü, ilk kar yağışının ardından servis departmanlarının telaşını önlemek için Kasım-Aralık aylarında kış lastiklerini taktırmaktadır. Sıcaklık 7 C´nin altına düşmeden veya ilk kar yağışından önce kış lastiklerini taktırdığınızdan emin olun. Peki, kış lastiklerini takmak için en uygun tarih ne zamandır?

Rehbere git

Silecek Kalitesi Neden Önemlidir?

İyi bir görüş olmadan, sürücüler yağmurda, karda ve sisli alanlarda sağlıklı bir biçimde araba kullanamazlar. Kaliteli silecek lastikleri, ön camı temizlemeye ve ön camı sürüş için uygun tutmaya yardımcı oldukları için aslında büyük önem taşımaktadır.

Rehbere git
Silecek Kalitesi Neden Önemlidir?
Araçlarda Kış Bakımında Neler Yapılır?

Araçlarda Kış Bakımında Neler Yapılır?

Kış döneminde araçlarda kış bakımında neler yapılır? Aracınızı kış dönemine hazırlamak için ilk olarak araç içerisindeki akü ve hidrolik sistemi kontrol ederek başlayabilirsiniz. Ardından kış lastiği takabilir veya lastiklerinize uygun bir zincir sistemi yerleştirebilirsiniz. Kışın oluşan buzlanma ve kötü hava koşullarında bu hazırlıklar sizleri büyük problemlerden koruyacaktır. Aynı şekilde silecek ve antifriz kontrolünden sonra kış hazırlığının bir kısmı tamamlanmaktadır. Sizlere önerdiğimiz önemli adımları izleyerek “araçlarda kış bakımında neler yapılır?” sorusunun ceva...

Rehbere git

Otomobillerinizi Bahar Bakımı ile Yaza Hazırlayın

Kış dönemi sonrası otomobillerinizi bahar bakımı ile yaza hazırlamayı unutmayın. Kış dönemi boyunca aracınızın içerisinde yer alan aksanlar birçok farklı durum ile karşı karşıya kalmaktadır. Soğuk sıcaklık ve buzlanma gibi faktörler özellikle esnek parçaları son derece kötü etkilemektedir. Kış dönemi sonrası esnekliğini kaybeden silecek gibi aksanlar yaz dönemine geçiş yapıldığında kesinlikle değiştirilmelidir. Aynı şekilde kış lastiklerini de değiştirmek sizleri büyük bir yükten kurtaracaktır. Siz de çeşitli püf noktaları takip ederek otomobillerinizi bahar bakımı ile yaza...

Rehbere git
Otomobillerinizi Bahar Bakımı ile Yaza Hazırlayın