Egzoz Emisyon Ölçümü
Diğer Hizmetler

Egzoz Emisyon Ölçümü

Egzoz emisyon ölçümü trafik içerisindeki taşıtların egzozlarından çıkan zararlı gazların hava kirliliğine sebep olmasından dolayı oldukça önemlidir.

Zararlı gazların çevreye zarar vermesini önlemek için egzoz muayenesi her taşıt için gereklidir. Yakıtların yanması sonucu ortaya çıkan dumanın belli ölçülerde olması gerekir. Bu ölçüyü aşan emisyon değerleri çevre ve insan sağlığına büyük zarar verebilmektedir. Egzoz gazı muayenesi sayesinde taşıtların salınım yaptığı zararlı gazlar ölçülür ve güvenli değerler arasında bulunup bulunmadığı kontrol edilir. Egzoz emisyon ölçümü araç muayenesi dışında farklı bir istasyonda yapılır ve ek bir ücreti vardır.

Egzoz Emisyon Ölçümü Neden Önemlidir?

Emisyon ölçümü çevre ve insan sağlığı konusunda oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Egzoz emisyon ölçümü şu nedenlerden dolayı oldukça önemlidir;

  • Hava kirliliğini önlemek
  • Egzoz gazlarından gelen kirletici etkiyi azaltmak
  • Çevre ve insan sağlığını korumak
  • Zehirli gaz salınımını minimum değerlere indirmek
Trafik içerisinde bulunan tüm araçlar için zorunlu olan egzoz emisyon ölçümü yetkili kurumlarda çevre sağlığının korunması için düzenli olarak kontrol edilmelidir. Genel olarak araç muayene istasyonlarının içerisinde farklı bir bölümde yer almaktadır. Egzoz borusuna takılan ve salınım yapılan gazın içeriğini analiz eden makineler sayesinde ölçüm değerleri net olarak hesaplanabilmektedir. Bu sayede salınan gaz değerlerinin kabul edilen aralıkta olup olmadığı kontrol edilebilmektedir.

Emisyon Ölçümü Ne Kadar Sürer?

Oldukça kısa bir süre içerisinde tamamlanabilen egzoz emisyon ölçümü yaklaşık 10-15 dakika arasında tamamlanmaktadır. Gelişen teknoloji ile test ve analiz aşaması daha da pratik hale getirilmiştir. Cihazın egzoz borusuna bağlanmasının ardından araç farklı devirlerde çalıştırılır. Bu sayede aracın trafik içerisinde hangi ölçüm değerleri arasında salınım yaptığı test edilebilmektedir. Aynı şekilde araç rölanti halindeyken de test değerleri ölçülür. Herhangi bir ölçüm değerinin aşılması halinde aracınız egzoz muayenesinden geçemez. Bu gibi durumlarda egzoz sisteminin bakım görmesi ve tamir edilmesi gerekmektedir. Bu sayede egzoz salınım değerleri normal aralık içerisinde seyir edebilir. Siz de egzoz sisteminiz konusunda bir problem yaşadığınızı düşünüyorsanız emisyon değerlerini ölçtürmeden önce bu sorunu ortadan kaldırmanız gerektiğini unutmayın.

İlgili Konular

Kış lastiği uygulaması Ne Zaman Başlar?

Kış lastiği uygulaması Ne Zaman Başlar?

Kış lastiğini taktırmak için en iyi zaman, sıcaklık 7 C´nin altına düşmeden veya ilk kar yağışından öncedir. Birçok sürücü, ilk kar yağışının ardından servis departmanlarının telaşını önlemek için Kasım-Aralık aylarında kış lastiklerini taktırmaktadır. Sıcaklık 7 C´nin altına düşmeden veya ilk kar yağışından önce kış lastiklerini taktırdığınızdan emin olun. Peki, kış lastiklerini takmak için en uygun tarih ne zamandır?

Rehbere git

Silecek Kalitesi Neden Önemlidir?

İyi bir görüş olmadan, sürücüler yağmurda, karda ve sisli alanlarda sağlıklı bir biçimde araba kullanamazlar. Kaliteli silecek lastikleri, ön camı temizlemeye ve ön camı sürüş için uygun tutmaya yardımcı oldukları için aslında büyük önem taşımaktadır.

Rehbere git
Silecek Kalitesi Neden Önemlidir?
Araçlarda Kış Bakımında Neler Yapılır?

Araçlarda Kış Bakımında Neler Yapılır?

Kış döneminde araçlarda kış bakımında neler yapılır? Aracınızı kış dönemine hazırlamak için ilk olarak araç içerisindeki akü ve hidrolik sistemi kontrol ederek başlayabilirsiniz. Ardından kış lastiği takabilir veya lastiklerinize uygun bir zincir sistemi yerleştirebilirsiniz. Kışın oluşan buzlanma ve kötü hava koşullarında bu hazırlıklar sizleri büyük problemlerden koruyacaktır. Aynı şekilde silecek ve antifriz kontrolünden sonra kış hazırlığının bir kısmı tamamlanmaktadır. Sizlere önerdiğimiz önemli adımları izleyerek “araçlarda kış bakımında neler yapılır?” sorusunun ceva...

Rehbere git

Otomobillerinizi Bahar Bakımı ile Yaza Hazırlayın

Kış dönemi sonrası otomobillerinizi bahar bakımı ile yaza hazırlamayı unutmayın. Kış dönemi boyunca aracınızın içerisinde yer alan aksanlar birçok farklı durum ile karşı karşıya kalmaktadır. Soğuk sıcaklık ve buzlanma gibi faktörler özellikle esnek parçaları son derece kötü etkilemektedir. Kış dönemi sonrası esnekliğini kaybeden silecek gibi aksanlar yaz dönemine geçiş yapıldığında kesinlikle değiştirilmelidir. Aynı şekilde kış lastiklerini de değiştirmek sizleri büyük bir yükten kurtaracaktır. Siz de çeşitli püf noktaları takip ederek otomobillerinizi bahar bakımı ile yaza...

Rehbere git
Otomobillerinizi Bahar Bakımı ile Yaza Hazırlayın