Araç Yağ Değişimi

Araç Yağ Değişimi

Yağ, araçların daha sağlıklı ve uzun ömürlü olması için oldukça önemlidir. Araç yağ değişimi, genelde kilometre bazlı olarak uygulanmaktadır.

Araçlar için kullanılan birçok farklı yağ çeşidi olsa da bu yağlar arasında en çok kullanılanı motor yağıdır. Motor yağı, diğer yağlara göre aracın sürtmesini daha iyi engellemektedir. Eski araçlarda her 5.000 km'de 1, yeni araçlarda ise 15.000 ya da 20.000'de 1 yağ değişimi yapılması tavsiye edilir.

Yağ Değişim Süresi

Araçların belirli bir yağ değişim süresi olmasa da kilometreye bağlı kalınarak ortalama yılda 1 kez yağın değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Motor yağı, aracınızın motoru konusunda oldukça etkilidir. Öyle ki motor yağı sayesinde motor, uzun ömürlü olmaktadır. Eğer motor yağı zamanında değiştirilmezse aracın motoru, bir süre sonra kirlenmeye ve görevini tam olarak yerine getirememeye başlar.
 
Ayrıca araç yağı değişim süresinin geçerse hareketli olan parçalar da aşınacak ve motor zamanla bozulmaya başlayacaktır. Yani masraftan kaçınmak için yağ değişim zamanını atlamak, ileride sizi daha masraflı durumların içine sokabilir. Bu nedenle yılda en az 1 kere yağ değişimi yapmanızda fayda var.

Motor Yağı Değişimi Aracın Performansını Etkiler mi?

Motor yağı değişimi, araç performansını direkt etkilemektedir. Motor yatağı ve silindir duvarları gibi parçaların sürtünmemesi için motor yağına ihtiyacı olur. Ayrıca motor değişimi ile birlikte hareketli parçalar daha rahat çalışacağı için aracın çekiş gücü de artmış olacaktır. 

Motor Yağı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her ne kadar motor yağı, araçlarınız için çok önemli de olsa dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmakta;

  • İlk öncelikle alacağınız motor yağının aracınıza uygun olup olmayacağını kontrol etmelisiniz,
  • Motor yağının performansını ve kalitesini ACEA değerleri ile karşılaştırarak satın almalısınız,
  • Bunların yanı sıra aracınızın yakıt türü, motor hacmi, motor yapısı ve üretim yılına göre motor yağı seçmenizde fayda var.
  • Son olarak motor yağı seçerken yağın az da olsa kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Kalitesiz yağlar, aracınızın performansını iyileştirmez, aksine kötü etkiler.

İlgili Konular

Otomobillerinizi Bahar Bakımı ile Yaza Hazırlayın

Otomobillerinizi Bahar Bakımı ile Yaza Hazırlayın

Kış dönemi sonrası otomobillerinizi bahar bakımı ile yaza hazırlamayı unutmayın. Kış dönemi boyunca aracınızın içerisinde yer alan aksanlar birçok farklı durum ile karşı karşıya kalmaktadır. Soğuk sıcaklık ve buzlanma gibi faktörler özellikle esnek parçaları son derece kötü etkilemektedir. Kış dönemi sonrası esnekliğini kaybeden silecek gibi aksanlar yaz dönemine geçiş yapıldığında kesinlikle değiştirilmelidir. Aynı şekilde kış lastiklerini de değiştirmek sizleri büyük bir yükten kurtaracaktır. Siz de çeşitli püf noktaları takip ederek otomobillerinizi bahar bakımı ile yaza...

Rehbere git

Silecek Kalitesi Neden Önemlidir?

İyi bir görüş olmadan, sürücüler yağmurda, karda ve sisli alanlarda sağlıklı bir biçimde araba kullanamazlar. Kaliteli silecek lastikleri, ön camı temizlemeye ve ön camı sürüş için uygun tutmaya yardımcı oldukları için aslında büyük önem taşımaktadır.

Rehbere git
Silecek Kalitesi Neden Önemlidir?
Araçlarda Kış Bakımında Neler Yapılır?

Araçlarda Kış Bakımında Neler Yapılır?

Kış döneminde araçlarda kış bakımında neler yapılır? Aracınızı kış dönemine hazırlamak için ilk olarak araç içerisindeki akü ve hidrolik sistemi kontrol ederek başlayabilirsiniz. Ardından kış lastiği takabilir veya lastiklerinize uygun bir zincir sistemi yerleştirebilirsiniz. Kışın oluşan buzlanma ve kötü hava koşullarında bu hazırlıklar sizleri büyük problemlerden koruyacaktır. Aynı şekilde silecek ve antifriz kontrolünden sonra kış hazırlığının bir kısmı tamamlanmaktadır. Sizlere önerdiğimiz önemli adımları izleyerek “araçlarda kış bakımında neler yapılır?” sorusunun ceva...

Rehbere git

Kış lastiği uygulaması Ne Zaman Başlar?

Kış lastiğini taktırmak için en iyi zaman, sıcaklık 7 C´nin altına düşmeden veya ilk kar yağışından öncedir. Birçok sürücü, ilk kar yağışının ardından servis departmanlarının telaşını önlemek için Kasım-Aralık aylarında kış lastiklerini taktırmaktadır. Sıcaklık 7 C´nin altına düşmeden veya ilk kar yağışından önce kış lastiklerini taktırdığınızdan emin olun. Peki, kış lastiklerini takmak için en uygun tarih ne zamandır?

Rehbere git
Kış lastiği uygulaması Ne Zaman Başlar?