Araç Motorunuzdan Sesler Mi Geliyor?

Araç Motorunuzdan Sesler Mi Geliyor?

Alışılanın dışında duyduğunuz sesler araçta baş gösteren bir soruna işaret eder. Aracın sesini duyduğunuzda bu sesin kaynağını bulmak ve değerlendirmeyi bilgi çerçevesinde yapmak gerekir. Araçta bulunan ve çalışma esnasında hareket halinde olan akşamlardan farklı sesler gelir. Bu seslere bakarak sorunları ve kaynağını tespit etmeniz mümkün olur. Aracınızda oluşan ve karşınıza çıkan;
 
  • Sürtünme ses ve gürültüsü
  • Uğultu ses ve gürültüsü
  • Vuruntu ses ve gürültüsü
  • Islık ses ve gürültüsü
Şeklindeki durumlar farklı bir yerde arıza ve sorun anlamına gelebilir. Sorunları anlama ve çözmede yıllardan beri seslere kulak verilir. Araçların arızalarını erken dönemde bulmak ve ortadan kaldırmak makul bir avantaj ortaya çıkaracaktır.
 
Sürtünme sesi çıkıyor ve bu devam ediyorsa dinleyin ve sesin nereden geldiğini anlamaya çalışın genelde motor aksamı ve başka sistemlerde sorun olabilir. Yağsız parçaları yağlamak çözüm olduğu gibi seslerin devamı halinde uzman yardımı almak akıllıca olacaktır. Buna rağmen sorun geçmiyorsa o zaman işinde uzman olan servisin yardımına başvurmak akıllıca olacaktır. Silindir, rulman, kayış veya dişlilerden bu sesler çıkabilir.
 
Islık sesi aracınızda ortaya çıktığında, bu sese mutlaka kulak verin. Genellikle rulman sorunlarında ıslık sesinin ortaya çıktığı bilinir. Klima pompası arızasında buna benzer bir ses duymanız mümkün olur. Teker ve aks rulmanları, şanzımanda kullanılan rulmanlar, zaman içerisinde yıpranabilir ve bu sesin daha net şekilde ortaya çıkması söz konusu olur. triger gergi bilyesi sorunu yaşayan araçlarda, bir an evvel rulman değişikliğine gitmek ve sorunu kaynağında çözmek önemlidir. Şarj dinamosu bilyesini değiştirmek suretiyle sorunu çözmek yine mümkün olabilir.
 

Araç Motorunuzdan Sesler Mi Geliyor?

Motor Sesini Dinlemeyi Alışkanlık Haline Getirin

Motor Sesini Dinlemeyi Alışkanlık Haline Getirin

Vuruntu sesi ortaya çıktığında, insanlar dikkatli olmalı ve özellikle sesin kaynağına yoğunlaşmalıdır. Bu tarz sesler oldukça rahatsız edicidir. Bu seslerin ortadan kalkması için insanlar tecrübe ve kabiliyetini kullanabilir. Mekanik aksamı bulanan araçların her yerinden bu sesler çıkabilir. Bağlantı noktalarındaki gevşemeler genellikle sorunun kaynağı olarak nitelenmiştir. Dikkatli bir deneme ile hangi viteste ve hangi devirde bu sesin çıktığını tespit etmek çözüm için önemli bir sonuç yaratacaktır.

 

Motor Sesini Dinlemeyi Alışkanlık Haline Getirin

Araçtaki Sesleri Dikkatli Dinleyin

Araçtaki Sesleri Dikkatli Dinleyin

Uğultu sesi duyulduğu anda hiç zaman kaybetmeden sorunları gidermek önemlidir. Bu konudaki uzman çalışmaları, problemleri gidermek için insanlara önemli bir fırsat sağlar insanlar. Kaliteli ve nitelikli bir servisin büyük desteğini unutmamak gerekir. Bazen bir bilye değişimi bile buradaki sorunları çözebilir. Doğru şekilde sorunları tespit ettiğinizde, hangi mekanik aksamda bu tür problemlerin ortaya çıktığını görmelisiniz. Bu sayede sorunu daha da büyümeden önlemek kolay olacaktır.
 
Araçtan çıkan sesleri farklı şekilde dinleyip buna bir anlam yükleyen insanlar, arızaların giderilmesinde etken bir rol alır. Yeteneklerini kullanan ve kabiliyetini ortaya koyan servisin bu konuda daha iyi tedbirler oluşturması söz konusudur. Farklı bir ses duyduğunuzda uzman servisten hemen yardım alıp sorunu çözebilirsiniz.
 

Araçtaki Sesleri Dikkatli Dinleyin