Araba Fren Sistemi

Araba Fren Sistemi

Günümüzde gelişen teknoloji ile birçok farklı araba fren sistemi bulunmaktadır.

Bu fren sistemleri örnek olarak şu şekilde sıralanabilir;
  • Hidrolik fren sistemi
  • Havalı fren
  • ABS fren sistemi
  • ASR fren sistemi
  • ESP patinaj önleyici fren sistemi
  • EBD fren kuvveti dağıtım teknolojisi
  • Çarpışma Freni
  • EPD fren sistemi
  • BAS sistemi
  • MSR fren teknolojisi
Birbirinden oldukça farklı olan birçok farklı araba fren sistemi bulunmaktadır. Genel olarak üst sınıf araçlarda yer alan sistemler otonom şekilde çalışmaktadır. Bu sistemlere örnek olarak kaza önleyici otomatik frenler verilebilir. ABS ve ESP gibi fren sistemleri ise hemen hemen her araç içerisinde yer almaktadır. Bu sistemler can kurtarıcı nitelikte olduklarından dolayı araba üreticileri araçları içerisinde bu sistemlere yer vermektedir.

Araba Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

Fren sistemlerinin temel amacı hareket halinde olan herhangi bir aracın hareket hızını düşürmek veya sonlandırmaktır. Araba fren sistemi olarak karşımıza çıkan sistemler taşıtlar için üretilen ve çok daha karmaşık olan sistemlerdir. Birçok farklı teknoloji ile beraber çalışan bu sistemler teknoloji ilerledikçe aynı doğrultuda gelişmektedir. Modern fren sistemleri olarak karşımıza çıkan bu fren sistemleri aracınızın savrulmasını ve patinaj çekmesini engellemektedir. Aynı zamanda mesafe izleyici otomatik fren yapabilen ve aynı zamanda park esnasında da kaza yapmanızı engelleyen araba fren sistemi modelleri bulunmaktadır. Oldukça stabil bir şekilde çalışan bu fren sistemleri sizleri trafik içerisinde meydana gelebilecek talihsizliklerden korumaktadır.

ABS Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

Hepimizin bildiği fren sistemlerinden biri olan ABS oldukça performanslı bir araba fren sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. İcat edildikten sonra günümüzde hemen hemen her araçta bulunan ABS sistemi son derece verimli bir şekilde çalışmaktadır. ABS sistemi ani fren yapıldığı zaman aracın tekerleklerinin kitlenmesini önleyerek sürücüye direksiyon hakimiyeti sağlamaktadır. Aynı zamanda kitlenen tekerler yüzey üzerinde kayacağından dolayı fren mesafesi de uzayacaktır. ABS sisteminde ise tekerlekler kitlenmez ve fren diskine milisaniyeler içerisinde basınç uygulanır. Bu sayede fren sistemi kısalır ve araç stabil bir şekilde yavaşlamış olur. ABS ile birlikte çalışan sistemler içerisinde ASR sistemi de yer almaktadır. Bu sistem ise aracınızın patinaj yapmasını önlemektedir.

İlgili Konular

Kış lastiği uygulaması Ne Zaman Başlar?

Kış lastiği uygulaması Ne Zaman Başlar?

Kış lastiğini taktırmak için en iyi zaman, sıcaklık 7 C´nin altına düşmeden veya ilk kar yağışından öncedir. Birçok sürücü, ilk kar yağışının ardından servis departmanlarının telaşını önlemek için Kasım-Aralık aylarında kış lastiklerini taktırmaktadır. Sıcaklık 7 C´nin altına düşmeden veya ilk kar yağışından önce kış lastiklerini taktırdığınızdan emin olun. Peki, kış lastiklerini takmak için en uygun tarih ne zamandır?

Rehbere git

Araçlarda Kış Bakımında Neler Yapılır?

Kış döneminde araçlarda kış bakımında neler yapılır? Aracınızı kış dönemine hazırlamak için ilk olarak araç içerisindeki akü ve hidrolik sistemi kontrol ederek başlayabilirsiniz. Ardından kış lastiği takabilir veya lastiklerinize uygun bir zincir sistemi yerleştirebilirsiniz. Kışın oluşan buzlanma ve kötü hava koşullarında bu hazırlıklar sizleri büyük problemlerden koruyacaktır. Aynı şekilde silecek ve antifriz kontrolünden sonra kış hazırlığının bir kısmı tamamlanmaktadır. Sizlere önerdiğimiz önemli adımları izleyerek “araçlarda kış bakımında neler yapılır?” sorusunun ceva...

Rehbere git
Araçlarda Kış Bakımında Neler Yapılır?
Otomobillerinizi Bahar Bakımı ile Yaza Hazırlayın

Otomobillerinizi Bahar Bakımı ile Yaza Hazırlayın

Kış dönemi sonrası otomobillerinizi bahar bakımı ile yaza hazırlamayı unutmayın. Kış dönemi boyunca aracınızın içerisinde yer alan aksanlar birçok farklı durum ile karşı karşıya kalmaktadır. Soğuk sıcaklık ve buzlanma gibi faktörler özellikle esnek parçaları son derece kötü etkilemektedir. Kış dönemi sonrası esnekliğini kaybeden silecek gibi aksanlar yaz dönemine geçiş yapıldığında kesinlikle değiştirilmelidir. Aynı şekilde kış lastiklerini de değiştirmek sizleri büyük bir yükten kurtaracaktır. Siz de çeşitli püf noktaları takip ederek otomobillerinizi bahar bakımı ile yaza...

Rehbere git

Silecek Kalitesi Neden Önemlidir?

İyi bir görüş olmadan, sürücüler yağmurda, karda ve sisli alanlarda sağlıklı bir biçimde araba kullanamazlar. Kaliteli silecek lastikleri, ön camı temizlemeye ve ön camı sürüş için uygun tutmaya yardımcı oldukları için aslında büyük önem taşımaktadır.

Rehbere git
Silecek Kalitesi Neden Önemlidir?