Oto Lastik

Oto Lastik

Lastik, aracın yükünü taşıyan ve aracın ilerlemesi için gereken gücün oluşmasını sağlayan araç parçasıdır. Lastikler, aracın yol tutuş kabiliyetinin artmasını ve aracın dengeli bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır.

Lastik, aracın yükünü taşıyan ve aracın ilerlemesi için gereken gücün oluşmasını sağlayan araç parçasıdır. Lastikler, aracın yol tutuş kabiliyetinin artmasını ve aracın dengeli bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Düzgün ve konforlu bir sürüş keyfi için lastiklerin iyi olması ve düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Lastiklerin aşınması veya yıpranması yakıt tüketimini artıracağı gibi aracın performansının düşmesine de neden olur.
Oto Lastik; oto lastik servisi, araçlara lastik takma, şişirme veya lastik hasarlarının bakımı ile ayrıntılı onarımlar sağlayan servistir. Ankara oto lastik servisi içerisinde;
  1. Oto lastik değişimi
  2. Kış lastiği
  3. Hava dengesi
  4. Mevsim lastiği
  5. Jant ve lastik problemleri

Kış Lastiği Taktırmak Zorunlu Mu?

Kış lastiği, kış mevsiminin zorlu hava şartlarını kaldırmak ve sürücünün bu şartları sorunsuz bir şekilde geçirmesini sağlamak için kış mevsiminde araçlara takılan lastiklerdir. Kış lastikleri kış mevsimi için özel üretilmiştir. Herhangi bir yaz lastiği ile aynı yapıya sahip değildir. Öyle ki yaz mevsiminde kullanılması uygun değildir. Çünkü kış lastiğinin yapısı, yaz mevsimini kaldıracak durumda değildir.

Yaz mevsiminde kış lastiği takmak; doğru değildir. Aracın tekeri aşınmaya bağlı olarak virajlarda tutuş özelliğini yitirmektedir. Kış lastiği sıcaklığa bağlı olarak aracın savrulma, kayma gibi durumlar yaşamasına sebep olmaktadır. Ankara oto lastik servisi olarak en doğru lastiği seçmenize yardımcı olalım. Ankara volkswagen servisi noktamızda tüm modeller için en uygun ve kaliteli lastik modellerini seçebilirsiniz.

Lastik Yakıt Tüketimini Ne Kadar Etkiler?

  • Lastik, aracın önemli parçalarından biridir. Aracın tüm yükünü üzerinde taşıyan lastiklerin araçla ne kadar uyumlu çalıştığı bilinmelidir. Lastiklerin durumu ve kullanımı yakıt tüketimini olumlu anlamda etkilemektedir. Yıpranmış, aşınmış ve uzun yıllardır kullanılan bir lastik, aracın olduğundan fazla yakıt tüketmesine sebep olmaktadır.
Lastiğin boyutunun doğru seçilmesi ve iyi bir kalitede üretilmiş olması da yakıt dengesini etkileyen durumlar arasındadır. Araştırmacılar yüzde 20 oranında enerji tasarrufu yapmak ve yakıt maliyetini ciddi oranda düşürmek için lastik seçiminin iyi yapılması ve düzenli olarak bakılmasını gerekçe göstermektedir. Bunlara dikkat;
  1. Lastiğin kaliteli bir üreticiden alınması
  2. Araçla uyumlu büyüklükte lastik seçilmesi
  3. Kış ve yaz mevsiminde ayrı lastiklerin kullanılması
Mevsim aralarında lastik değiştirmek hem yakıt tüketim maliyetini azaltmakta, hem de güvenli sürüş imkânı sağlamaktadır. Ankara oto lastik servisimize davetlisiniz.

İlgili Konular

Silecek Kalitesi Neden Önemlidir?

Silecek Kalitesi Neden Önemlidir?

İyi bir görüş olmadan, sürücüler yağmurda, karda ve sisli alanlarda sağlıklı bir biçimde araba kullanamazlar. Kaliteli silecek lastikleri, ön camı temizlemeye ve ön camı sürüş için uygun tutmaya yardımcı oldukları için aslında büyük önem taşımaktadır.

Rehbere git

Otomobillerinizi Bahar Bakımı ile Yaza Hazırlayın

Kış dönemi sonrası otomobillerinizi bahar bakımı ile yaza hazırlamayı unutmayın. Kış dönemi boyunca aracınızın içerisinde yer alan aksanlar birçok farklı durum ile karşı karşıya kalmaktadır. Soğuk sıcaklık ve buzlanma gibi faktörler özellikle esnek parçaları son derece kötü etkilemektedir. Kış dönemi sonrası esnekliğini kaybeden silecek gibi aksanlar yaz dönemine geçiş yapıldığında kesinlikle değiştirilmelidir. Aynı şekilde kış lastiklerini de değiştirmek sizleri büyük bir yükten kurtaracaktır. Siz de çeşitli püf noktaları takip ederek otomobillerinizi bahar bakımı ile yaza...

Rehbere git
Otomobillerinizi Bahar Bakımı ile Yaza Hazırlayın
Kış lastiği uygulaması Ne Zaman Başlar?

Kış lastiği uygulaması Ne Zaman Başlar?

Kış lastiğini taktırmak için en iyi zaman, sıcaklık 7 C´nin altına düşmeden veya ilk kar yağışından öncedir. Birçok sürücü, ilk kar yağışının ardından servis departmanlarının telaşını önlemek için Kasım-Aralık aylarında kış lastiklerini taktırmaktadır. Sıcaklık 7 C´nin altına düşmeden veya ilk kar yağışından önce kış lastiklerini taktırdığınızdan emin olun. Peki, kış lastiklerini takmak için en uygun tarih ne zamandır?

Rehbere git

Araçlarda Kış Bakımında Neler Yapılır?

Kış döneminde araçlarda kış bakımında neler yapılır? Aracınızı kış dönemine hazırlamak için ilk olarak araç içerisindeki akü ve hidrolik sistemi kontrol ederek başlayabilirsiniz. Ardından kış lastiği takabilir veya lastiklerinize uygun bir zincir sistemi yerleştirebilirsiniz. Kışın oluşan buzlanma ve kötü hava koşullarında bu hazırlıklar sizleri büyük problemlerden koruyacaktır. Aynı şekilde silecek ve antifriz kontrolünden sonra kış hazırlığının bir kısmı tamamlanmaktadır. Sizlere önerdiğimiz önemli adımları izleyerek “araçlarda kış bakımında neler yapılır?” sorusunun ceva...

Rehbere git
Araçlarda Kış Bakımında Neler Yapılır?